Tomasz Moczek i jego wrocławskie krasnale.

Z Tomaszem Moczkiem artystą plastykiem działającym wr Wrocławiu spotkaliśmy się w słodkiej atmosferze. Słodkiej dosłownie, ponieważ spotkaliśmy się w najlepszej wrocławskiej czekoladziarni Chocoffee przy ul. Włodkowicza serwującej znane w całej Polsce czekoladki ze świdnickiej wytwórni Jacka Sikory.

Krasnale pojawiły się we Wrocławiu w stanie wojennym. Pierwsze dwa namalowali na budce telefonicznej i transformatorze założyciele “Pomarańczowej alternatywy” panowie Cupała i Fydrych zwany “majorem” w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku. A później już było z górki.

Dzisiaj spacerując ulicami centrum Wrocławia co chwilę możemy natknąć się na przedstawicieli tego małego ludu.

 

Tomasz Moczek jest absolwentem wydziału rzeźby wrocławskiej ASP. Jest twórcą pierwszych figur krasnali, które pojawiły się na wrocławskich ulicach w 2005 roku.
Chcieliśmy dowiedzieć się jak powstawały krasnale i z czego są wykonane.

 

Mieliśmy okazję zobaczyć mieszczącą się w dłoni, wykonaną z brązu miniaturę rzeźnika i posłuchać historii związanych z krasnalami, które przeżył ich twórca.

 

Jako pierwsi pojawili się na ul. Świdnickiej Syzyf i Przeszkadzacz. Niedługo po tym Syzyf został ukradziony. Złodzieja nie złapano a mało brakowało, żeby za kratki trafił rzeźbiarz zatrzymany przez policję kiedy demontował pozostałości po krasnalu.

 

Szermierz przez długi czas dumnie stał w przejściu pod bramą uniwersytecką. Niestety zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Może tak jak jego pierwowzór – szermierz z fontanny – wpadł w szpony hazardu.

 

Rzeźnika mogliśmy spotkać na Starych Jartkach. Miejsce jak najbardziej właściwe dla tego skrzata. Jednak także on pewnej nocy zniknał sprzed swojego kramu.

 

Dzielnie trzyma się Pracz Odrzański. Przyklęknął na nabrzeżu wyspy “Na Piasku”, zdjął buty i kiedy tylko poziom wody na to pozwala pierze swoją koszulę.

Teraz już wiemy jak odlewa się rzeźby metodą traconego wosku i dlaczego krasnale w środku są puste a najciekawsze szczegóły opowiadamy w czasie naszych wycieczek.

Więcej informacji na temat twórcy krasnali i jego dokonań artystycznych na jego stronie ZOBACZ

TU ZNAJDZIESZ PRZEWODNIKA