Nasze spotkanie z Angelą Hubrich.

 

Angela Hubrich gra w przedstawieniu Jana Klaty pt “Transfer” jako jedna z kilku osób, które nie są zawodowymi aktorami. Łączy je to, że jako małe dzieci zostały wraz z rodzinami wysiedlone ze swoich rodzinnych stron: z Podola, Wileńszczyzny, Pomorza czy Dolnego Śląska.

Panią Angelę po jednym ze spektakli pod koniec listopada 2006 spotkała Monika Trznadel. Okazało się, że jest to bardzo miła i otwarta na rozmowy starsza pani. Zgodziła się opowiedzieć nam o swoich dziecięcych latach we Wrocławiu i latach spędzonych w Niemczech zachodnich.

Spotkaliśmy się z nią w Piwnicy Świdnickiej i przegadaliśmy dobre 3 godziny.

Angela Hubrich jako 11- letnia dziewczynka przeżyła oblężenie Festung Breslau. W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji szpitala wojskowego przy dzisiejszej ul. Weigla zginął jej ojciec. Był on ostatnim ordynatorem tego szpitala. Angela wraz z matką i dwiema siostrami zostały ewakuowane do schronu przy ul. Ładnej. Do podpisania kapitulacji twierdzy kilkakrotnie zmieniały miejsca pobytu. Jednak najbardziej utkwił jej w pamięci właśnie ten schron. Bardzo chciała zobaczyć jak wygląda jego wnętrze dzisiaj. Jednak w listopadzie nie udało nam się pomóc Pani Angeli. Obiecaliśmy, że postaramy się załatwić wejście do schronu kiedy przyjedzie na występy do Wrocławia następnym razem.

I udało się.
6 lutego 2007 dzięki naszym staraniom i uprzejmości płk. Gołębiewskiego Pani Angela mogła zobaczyć miejsce, które tak mocno odcisnęło się w jej pamięci.

Dzisiaj schron jest pod opieką Obrony Cywilnej i w środku wygląda trochę inaczej niż podczas II wojny światowej. Jednak Pani Angela znalazła miejsce, gdzie mieszkała z matką i siostrami.

Na miejscu pojawił się red. Michał Kokot z Gazety Wyborczej, co zaowocowało dwoma artykułami opisującymi jej przeżycia w czasie oblężenia i powojenny życiorys.

Pani Angela jest urzeczona dzisiejszym Wrocławiem, uprzejmością ludzi wobec turystów i radością życia emanującą od wrocławskiej młodzieży.
Na pewno nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Angela Hubrich i Monika Trznadel
(w nosidełku ukryty Grześ Trznadel)

Program wycieczek grupy PROBUS w dziale WYCIECZKI

TU ZNAJDZIESZ PRZEWODNIKA